Mis on kuldlõige?

Kuldlõige on irratsionaalne matemaatiline konstant. Kui väga umbropsu öelda ja mitte välja arvutada lõpmatut numbrijada, siis on selleks konstandiks 1.61803398874989. See aga ei ütle vist palju?

KuldlõigeAsi on selles, et mitmed kunstnikud, (Leonardo da Vinci), filosoofid (Heinrich Agrippa), arhitektid (Le Corbusier) ja matemaatikud (Pythagoras) läbi aegade on leidnud, et just seesinane jaotus, mille puhul lõik on jaotatud kaheks osaks nii, et selle pikkus suhtub pikemasse osasse nii nagu pikem osa suhtub lühemasse, teeb maailma täiuslikuks. Ka mitmed psühholoogilised uurimused (Fechner) on seda meelt, et selline suhe, kuldne lõige ehk jumalik proportsioon mängib olulist rolli inimese ilutajus. Nimelt kipume me kuldlõike järgi paigutatut kaunimaks hindama.

Seda need arhitektid ja kunstnikud läbi aegade ära kasutanud ongi. Tänapäeval leiab kuldlõiget päris paljudest kohtadest. Esiteks tegeleb sellega peaaegu igaüks, kes fotosid klõpsida armastab. Olete kuulnud kolmandiku reeglist? Et ärge paigutage objekti/subjekti päris kaadri keskele, vaid kuhugi kolmandiku peale? See on täpselt see sama põhjus.

Võib-olla tuleb aga mõnelegi üllatusena, et kuldlõige on esindatud ka päris paljudes tuntud logodes.

Apple logo kuldlõige

The diameter of the concentric circles that holds the petals in BP logo follow the Golden Ratio.

Kas kellelegi meenub ka mõni Eesti näide?

Üks vastus

May 19, 2014 at 11:07 Autor Katre Vares

Tere!
Olen Katre Vares ja teen uurimistööd kuldlõike kohta. Mind väga huvitaks, kas keegi on teile kirjutanud või kas teil on teada ka eesti logosid, mis on kuldlõike meetodil tehtud.

Lisa kommentaar